Aktivní (plusový) dům na Příbramsku


V malé vesnici za Dobříší, odkud se ještě dá snadno dostat do Prahy, koupili naši klienti krásný pozemek s dobrou orientací a s výhledem na brdské lesy. Klienti nás oslovili s prosbou na dopracování již hotové studie od renomovaného architektonického ateliéru. Jak se ukázalo, tato studie by nejen obtížně splňovala pasivní energetický standard, ale byla v zásadním rozporu s územním plánem a dům by takto nikdy nemohl být povolen. Takže jsme s klienty začali pracovat znova a snad i lépe.

Prosklení jižní fasády zajišťuje nejen výhled tím správným směrem ale i solární zisky

Prosklení jižní fasády zajišťuje nejen výhled tím správným směrem ale i solární zisky

Minimalistická architektura severní strany objektu

Minimalistická architektura severní strany objektu

Dům má definované tři hlavní funkce. Kromě té základní a nejdůležitější funkce, tedy aby poskytoval kvalitní, moderní a útulné bydlení pro mladou rodinu, je dům sám o sobě nosičem fotovoltaické elektrárny. Zpočátku to bude jen pár panelů, ale v průběhu let, jak se bude vyvíjet spotřeba a legislativní podmínky, se ale budou doplňovat tak, až pokryjí celou střechu. Od té chvíli bude dům vyrábět více, než sám spotřebuje.

Třetí funkce je dána polohou parcely na křižovatce dvou ulic. Do ostrého rohu jsme umístili garáž, jejíž stěny definují novou uliční čáru a ukazují směr do obou ulic. Oblý roh zároveň zmírňuje nejen napětí na ostré křižovatce, ale i bezradnost lidí, kteří na křižovatce nebudou vědět kterým směrem se dát. Naši klienti už to ale vědí. Ví, že jejich stavba, jejich investice na celý život, směřuje k udržitelnému bydlení a energetické nezávislosti. Myslíme si, že je to správná cesta.

Pohledy návrhu

Pohledy návrhu