Chata na Drahanské vrchovině


Rodina klienta využívá již více než 80 let zahradu s chatou na okraji malé obce. Největší cennost pozemku, vzrostlé stromy, zasázené dědečkem klienta v padesátých letech na úzké dlouhé parcele vytváří nevšední pocit malého lesa, remízku, kolem kterého se obec nezadržitelně rozrůstá dál.

Původní chata je již značně nevyhovující a bude do budoucna sloužit už jen jako kůlna a sklad. Co si ale počít, když chcete postavit malou, sezónně využívanou chatu v oblasti, kde je již spoustu let stavební uzávěra na rekreační objekty? Máte-li štěstí na územní plán, musíte vyprojektovat, povolit a zkolaudovat rodinný dům.

Výsledkem je dřevostavba a maximálním využitím přírodních materiálů (konopné izolace, dřevovláknité fasádní desky apod.), ale zejména možnost stavby svépomocí v maximální možné míře. Dům při pohledu na štítové stěny je i není celý. Záleží na úhlu pohledu. Až pergola doplňující tvar domu do typické stodoly poroste břečťanem a až dřevěný obklad seschne, zestárne a zčerná, stane se tento dům-chata ve svém vlastním lese pro své okolí neviditelným.