Rekonstrukce Řadového RD v Brně


Projekt: 2020 (Studie + JDS)
Realizace: v přípravě
Spolupráce: Bc. Tomáš Krahula, Bc. Aneta Kozubíková

V brněnských Černovicích je spousta míst, která vnímáme jako kompaktní a homogenní, ačkoliv byla zastavována po poměrně dlouhou dobu. Nejprve zde byly osamělé statky, ve dvacátých a třicátých letech doplněné novými rodinnými domy bohatnoucí střední třídy, zbylé proluky byly do souvislé uliční čáry řadových domů doplněny až na začátku šedesátých let.

Z té doby pochází i náš dům, jehož rekonstrukcí se nyní zabýváme. Bude to tradiční dvougenerační dům s bytovou jednotkou původního majitele v přízemí a bytem mladé rodiny s dětmi v druhém patře a v podkroví. Stavební úpravy zasahují více či méně do všech podlaží, někde se mění jen hygienické buňky, jinde velikosti pokojů, výměna instalací postihuje celý dům. Největší zásah je viditelný v podkroví, kde zachováváme krásný krov typu „kozová stolice“, který se stane součástí interiéru. Kvůli využití poměrně malého prostoru jsme ze střešní roviny do ulice vyložili rozměrný vikýř a poněkud menší vikýř i do vnitrobloku.

Vizualizace

Vizualizace

Vizualizace

Vizualizace

V dané lokalitě je každý dům jiný, fasády se mění od tradičního brizolitu po moderní ostré tóny zateplených fasád, přesto celá ulice působí kompaktně, klidně a harmonicky. Proto jsme navrhli barevné řešení jako „tón v tónu“, světlejší střechu v barvě slonové kosti, škrábanou fasádní omítku ve světlé krémové barvě. Rádi bychom, aby výsledná podoba domu byla trochu jiná a trochu stejná. Že to zní jako protimluv? Nikoliv. V tomto případě je totiž jednota celku dána jedinečností entity.