Nástavba mateřské školky


Ve spolupráci se spřáteleným ateliérem Dobrý dům a Viktorem Zbořilem z Indoor Clima jsem právě dokončil prováděcí dokumentaci Solární školky ve Starém Hradišti u Pardubic. Stávající školka nevyhovuje kapacitně, a proto bylo rozhodnuto o nástavbě na jeden z pavilonů s kapacitou 25 dětí.

Kvůli obtížným základovým poměrům, (celá oblast leží na naplaveninách Labe) a minimalizování zásahů do stávající školky, je nástavba vyprojektována ze systému tenkostěnné ocelové konstrukce.  Celou střechu pak pokrývá fotovoltaická elektrárna. Získaná energie je využita na pohon zařízení, jako je vzduchotechnika, vybavení kuchyně nebo osvětlení. Největší část ale ohřívá teplou vodu a topnou vodu.

Střešní elektrárna je záměrně maximalizována protože jsme chtěli využít velmi příznivé orientace budovy (resp. její střechy) ke světovým stranám. Ostatní stavby v blízkém sousedství takto výhodně orientovány nejsou, proto bude energie ze solární školky v budoucnu využívána i na obecním úřadě, nebo bude ohřívat vodu v kabinách fotbalistů na přilehlém fotbalovém stadionu.

Součástí projektu jsou i rozvody vzduchotechniky do všech stávajících prostor, která výrazně zlepší kvalitu vnitřního prostředí. Do solární školky v nástavbě by měly první děti přijít v říjnu letošního roku.