Novostavba RD na Vysočině


RD Loučky exteriér, JZ pohled

RD Loučky exteriér, JZ pohled

Jihozápadně od Jihlavy, v malebné krajině Křižanovské vrchoviny, vcelku daleko od hlavních mocenských center stojí malá vesnička. V té se náš klient rozhodl na pozemku po předcích vybudovat dům pro své rodiče a zároveň víkendový dům pro svoji mladou rodinu.

Specifikem tohoto projektu je fakt, že navazujeme na rozestavěný dům. Ten byl navržen, povolen a nakonec i rozestavěn v nesmyslně velkém měřítku s neracionálně vysokou cenou. Klient nás proto oslovil s prosbou o přeprojektování a optimalizaci projektu. Nemohli jsme tedy aplikovat všechny naše obvyklé postupy, protože již tvoříme ve vytvořeném. Základy, suterén, základová deska ale i ležatá kanalizace, přívod vody a elektřiny jsou už vybudované. Rušit tyto věci by bylo neekonomické.

Výsledkem je typický vesnický dům proříznutý výrazným celoproskleným rizalitem v místech, kde není zastíněn sousedním domem. Dům má spodní bezbariérové podlaží které bude standardně obýváno rodiči investora, horní patro je pak koncipované jak víkendový byt na venkově. Vše je propojeno ve společném prostoru kuchyně jídelny a obývacího pokoje. Ten je převýšen přes dvě podlaží a otevřen až do krovu, jižním směrem pak otevřen celoprosklenou stěnou přinášejícím možnost výhledu na zvlněnou krajinu jižní Vysočiny pro všechny uživatele. Akustický podhled krovu nakonec zmírní hluk, kterým bude dunět dům při víkendových návštěvách vnoučat.

RD Loučky interiér

RD Loučky interiér

Studie: 1/2024

JDS: 2-4/2024

Návrh: Tomáš Krahula, Jan Pivec