Mnoho českých a moravských obcí řeší dilema s vylidňováním obcí. Jedním z nástrojů, jak přilákat mladé lidi je budování rozvojových zón. Také náš klient investoval do urbanistického projektu, vytyčení a zasíťování lokality na okraji obce.
K dispozici teď má dvanáct parcel a starosti. V souvislosti s poptávkou po obecních nájemních bytech bylo rozhodnuto si na jedné parcele postavit dům vlastní. Územní plán ale nepovoluje bytovky, jen rodinné domy a to ještě s poměrně masivní regulací.
Výsledkem je tady větší rodinný dům se třemi bytovými jednotkami různé velikosti. Měřítkem ani charakterem nijak nevybočuje z dané lokality, ale kontext spíše tvoří, než aby do něj zapadal. Obec se rozhodla si ponechat topologicky nejkomplikovanější parcelu s poměrně značným dvojstranným spádem a úzkou dispozicí ve směru sever-jih. Celkem pochopitelně z našeho ateliéru odchází návrh v energeticky pasivním standardu i když orientace vůči světovým stranám není optimální. Tentokrát ale nejde o honbu za každý ušetřený kilowatt. Tentokrát jde o ten východní pohled na hřeben bělokarpatských kopců Kubovec (642) a Stráně (663).
Zároveň je od začátku brán ohled na provozní náklady. Takže upřímně, dřevěný obklad nakonec asi nebude, stejně tak FV elektrárna. Určitě se ale bude hodit šest parkovacích míst, samostatné vstupy, nebo zahrada s možností oddělení na tři samostatné pozemky.
Studie: 6-9/2024
Návrh: Pavel Hude, Lena Vitorino (Studio ±0,000), Tomáš Krahula, Jan Pivec