Rekreační chata v Želešicích


Studie: 2018
Projekty: 2018 (DSP a DPS)
Spolupráce: Bc. Tomáš Krahula

Tento projekt je naší představou o moderním rekreačním objektu, který klade důraz na co nejmenší provozní náklady a požadavky na údržbu. Familiérně ho nazýváme Plechová bouda. Návrh totiž rozvíjí koncept anorganického domu, v jehož konstrukci nejsou použity žádné organické materiály podléhající degradaci plísněmi, škůdci nebo biotickým napadením. Toto řešení zajišťuje dlouhodobou životnost konstrukce bez vysokých nároků na údržbu.

Půdorys stavby je dán betonovou podezdívkou jsoucí dřevěné chaty, která bude odstraněna. Na jejím místě bude postaven montovanou technologií objekt s jedním podlažím a obytným podkrovím nad polovinou půdorysu. Tvar domu vychází z archetypálního tvaru stodoly se sedlovou střechou o sklonu 45°. Je to tvar, který se vyvíjel v našich končinách po staletí a zároveň tvarově navazuje i na zástavbu v okolí, protože je hmotou i proporcemi shodná s dřevěnými chatami s obytným podkrovím, které v chatové oblasti stojí od 70. let.

Moderním prvkem jsou tak rozměrná okna, která umožňují využít jednu z největších cenností pozemku – rozhled do jihomoravské krajiny s Pálavou na horizontu. Modernitu spojenou s minimální údržbou pak přináší využití vlnitého (trapézového) plechu jako obkladu fasády i střešní krtiny.  Všechna tři okny v 1.NP budou vybavena okenicemi v ocelovém rámu, které zajistí během nepřítomnosti majitelky vysokou míru pasivní bezpečnosti a ochrany chaty proti vloupání.

Minimalistická architektura severní strany objektu se vstupem.

Minimalistická architektura severní strany objektu se vstupem.

Otvíravé dveře ve štítu umožňují propojení s terasou, rozměrné okno pak výhled do krajiny

Otvíravé dveře ve štítu umožňují propojení s terasou, rozměrné okno pak výhled do krajiny