Přestavba objektu smíšeného zboží na rodinný dům


Studie: 2017
Projekt: 2018 (JDS)
Realizace: 2019/2020

Jsou momenty v životě, kdy Vám při přemýšlení o novostavbě osud přivane do cesty možnost koupit a zrekonstruovat stávající dům. Protože je to za dobrou cenu, tak neváháte ani chvilku.  A to i přes to, že je to sice Okal z RD Rýmařov určený pro bydlení, ale bohužel kdysi zkolaudovaný jako obchod. Takže se nevyhnete složitému řízení o změně užívání stavby.

Některé materiály a konstrukce jsou ve 45 let staré stavbě za hranicí životnosti a je proto potřeba dům očistit až na kostru a začít znovu. Bude to ale ruční práce svépomocí, a poroto minimalizujeme zásahy do nosných konstrukcí. Nakonec se stavba neobejde bez pomoci odborných instalatérů, topenářů, elektrikářů, nebo ohařů, ale 2/3 práce odvedou majitelé vlastníma rukama.

Základem našeho návrhu je změna vnitřní dispozice, při které se využije zatím prakticky neprosklená jižní fasáda s krásným výhledem. Naopak se redukují původní výklady obchodu směrem do ulice, s čím souvisí i kompletní prohození pobytových a užitkových místností. Samozřejmostí ze zřízení obytného podkroví a velké jižní terasy, protože ten výhled, který už jste za tu dobrou cenu koupili s tím domem je prostě k nezaplacení.

Exteriér - původní stav
Interiér - původní stav
Exteriér - nový stav
Interiér - nová podoba obývacího pokoje
Nadsvětlík nad schodištěm, umožňující přístup na střechu
Obytné podkroví
RD Čtyři dvory - pohledy